Blog

Post

Post.
Temat postu jest dość kontrowersyjnym tematem i spotyka się wszelakie opinie na jego temat. Ja osobiście jednak jestem jego zwolennikiem, ale…


W temacie zdrowego i okresowego postu (z ang. Intermittent Fasting) a nie głodówki nie prowadzącej do niczego bądź będącej efektem zaburzeń odżywiania.
Jako kurację oczyszczającą organizm i umysł z nagromadzonych toksyn. Jednakże to czy możesz praktykować taką formę dbania o zdrowie najlepiej przedyskutować uprzednio z kompetentnym lekarzem czy nie ma żadnych konkretnych przeciwskazań.
Jednak zawsze najważniejsze jest słuchać swojego ciała i tego jakie daje nam sygnały. Ono jest najlepszym „lekarzem” dla samego siebie.
A dokładniej jakie są zalety odbycia kuracji oczyszczającej – głodówki? Osobiście nie lubię używać słowa „głodówka” bo kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, z wyrzeczeniami i może nawet cierpieniem, a przecież nie o to tutaj chodzi.
Już dwudziesto-cztero godzinny post zwiększa proces lipolizy czyli dosłownie i krótko mówiąc spalania tkanki tłuszczowej. W trakcie wstrzemięźliwości od jedzenia usprawniamy wrażliwość insulinową nawet do 70% czyli poziom naszego cukru we krwi normuje się. Dzięki okresowemu postowi pozwalamy ciału odpocząć od nadmiernej aktywności insuliny. Zwiększa się także poziom hormonu wzrostu, który zabezpiecza przed utratą mięśni w trakcie postu i wspomaga proces uwalniania kwasów tłuszczowych, które zostają zużyte w celach energetycznych – czyli samo zdrowie + szczupła sylwetka 
Dodatkowo stosowanie okresowego postu polepsza próby wątrobowe, oczyszcza organizm, regularne praktykowanie okresowej głodówki wydłuża życie, reguluje poziom cholesterolu we krwi, zaoszczędza czas, który „tracimy” na przygotowywanie posiłków i posiada wiele, wiele innych zalet, które można by wymieniać w nieskończoność…
Często bywa również tak, że czujemy się fatalnie w trakcie postu. Czujemy osłabienie, rozdrażnienie czy zdenerwowanie, ale to normalne ponieważ organizm oczyszcza się z toksyn i u różnych osób różnie ten proces przebiega.
SŁUCHAJ SWOJEGO CIAŁA i wtedy będziesz wiedzieć co Ci jest potrzebne a co nie. Dodatkowo praktykowanie postu jest niezwykle ciekawym doświadczeniem psychicznym. Obserwujemy swoje ciało i umysł często wyciągając nowe wnioski czy lekcje.
Najlepiej jest samemu sprawdzić i się przekonać czy warto i tak jak z każdą metodą czy praktyką – czy aby na pewno jest nam w danym momencie życia potrzebna.

 

© 2018 dominikalakomy.pl