Blog

Świadome jedzenie


Sposób praktykowania świadomego jedzenia jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy dążą do znalezienia idealnej diety dla siebie.

Świadomie jedząc dajemy ciału to co potrzebuje we właściwym czasie i ilości. Gdy poczujesz głód, zatrzymaj się na chwilę i zastanów. Zapytaj siebie: „Co teraz czuję? Co to jest?”. Staraj się nie analizować, po prostu poczuj odpowiedź, która po chwili się pojawi. Często dzieje się tak, że w momencie tego zastanowienia głód już znika, a więc sesja jest zakończona. Jednak gdy tak się nie stanie to czuj dalej co chce ci przekazać organizm. Psychologicznie stwierdzone jest, że zablokowane emocje, myśli czy schematy myślowe kiedy są „wypychane” na zewnątrz najpierw są odczuwane jako głód. Inaczej bywa to nazywane kompulsywnym jedzeniem, gdy będąc w pozycji ofiary zajadamy nasze smutki, problemy i złości czując później potworne wyrzuty sumienia. Jeżeli zaraz po odczuciu głodu myślisz o jedzeniu a potem jesz coś, to wpychasz zablokowane emocje czy myśli z powrotem do sfery psychicznej. Jeżeli jednak wykazujesz się mądrością i wstrzymujesz się od natychmiastowego zaspokajania łaknienia, zwiększasz szansę na to aby rozpoznać to co podświadomość wypycha na zewnątrz. Gdy już się ujawnia – możesz świadomie rozpoznać blokadę i zniwelować skutki, żeby więcej już nie dręczyła. Czasem wymaga to dłuższego czasu aby wdrożyć w życie ten system, lecz jest to warte wykonania. Jeśli mimo to nadal czujesz rzeczywisty głód (a nie jak już ustaliliśmy chwilową zachciankę) to zapytaj siebie co dokładnie chcesz zjeść. Gdy znajdziesz właściwą odpowiedź, pomyśl raz jeszcze czy aby to jest na pewno dobre i zdrowe pożywienie dla twojego ciała. Weź jedzenie na które miałeś ochotę. Powąchaj i obejrzyj. Dopiero teraz weź pierwszy kęs. Długo przeżuwaj i smakuj. Jedz powoli, degustując się. Czuj, obserwuj i aż nadto nie myśl.

Dzięki praktykowaniu świadomego jedzenia staniesz się bardziej czujny i uważny w innych aspektach życia. Metoda tego rodzaju spożywania (a także uprzedniego przygotowywania) pokarmów jest znana i praktykowana na całym świecie. W szczególności teraz gdy modne stało się zdrowe odżywianie i aktywny styl życia. Wykorzystaj to i ty.

© 2018 dominikalakomy.pl